1. Hem /
  2. Strömbrytare och vägguttag
  3. / Schneider / Eljo strömbrytare & vägguttag
  4. / Exxact
  5. / Exxact Sektionsströmställare

Exxact Sektionsströmställare

Exxact sektionsströmställare från Schneider Electric är utvecklade för att styra olika sektioner av belysning eller andra elförbrukare från en och samma plats. De används ofta i större rum, korridorer eller kontorsmiljöer där belysningen är uppdelad i zoner som behöver tändas och släckas individuellt.

Effektiv ljusstyrning i flera zoner

En sektionsströmställare gör det möjligt att styra flera ljuskällor från en och samma enhet. Du kan exempelvis ha tre tryckknappar i en och samma strömbrytare där varje knapp styr en separat belysningsgrupp. Det ger ökad flexibilitet och bidrar till energibesparing, särskilt i lokaler där full belysning inte alltid behövs.

Del av det flexibla Exxact-systemet

Sektionsströmställare i Exxact-serien finns i olika varianter och är fullt kompatibla med Schneider Electrics omfattande utbud av ramar och insatser. De finns i flera färger och utföranden och kan enkelt kombineras med andra funktioner som dimmers, timers eller uttag i en och samma ram för en enhetlig och professionell installation.

Läs mer
normal 0