- Hem /
- Elmaterial
- / Elfördelning & Automation
- / Normapparater
- / Automatsäkringar
- » Hager Minibrytare D-karakteristik Skruvkoppling
Hager Minibrytare D-karakteristik Skruvkoppling
Beskrivning
Hager Minibrytare D-karakteristik Skruvkoppling är en extra trög minibrytare konstruerad för miljöer där höga startströmmar och kortslutningsströmmar förekommer, såsom inom industri, verkstäder, kontor och transformatoranläggningar. Med en brytförmåga på 10 kA enligt EN 60898 och nominell spänning på 230/400 V AC erbjuder den ett tillförlitligt skydd i krävande installationer.
D-karakteristiken gör brytaren särskilt lämplig för laster med mycket höga startströmmar, exempelvis motorer eller stora uttagsgrupper. Produkten är beröringsskyddad enligt IP20 och försedd med skruvkoppling samt bistabilt DIN-skenfäste för säker och smidig montering. Anslutning sker via mjukledare upp till 25 mm² eller med gaffelfasskena.
Minibrytaren är förberedd för komplettering med hjälp- eller signalkontakter samt utlösare för spänningsfall eller fjärrstyrning. Den är CE-märkt, tillverkad enligt ISO 9001 och har en mekanisk livslängd på upp till 20 000 omkopplingar vid märkström. Säker indikering för kontaktstatus och tydlig frånskiljarmarkering på apparaten bidrar till en trygg användning i både nya och befintliga anläggningar.
Specifikationer
Dokument
Recensioner
Frågor & Svar
nbsp;