Berker Dim Universal 5-70W LED/25-400W GL
Beskrivning
Berker Dim Universal 5-70W LED/25-400W GL är universaldimmer från Berker. Fungerar med 230V glödlampor och halogenlampor, dimbara lågenergilampor, dimningsbara konventionella transformatorer, elektroniska transformatorer och bi-transformatorerer. Fungerar även för 230V LED-lampor mellan 5-70W.
OBS! Blanda ej induktiva och kapasitiva laster.
Kompletteras med vippa och ram.
Specifikationer
Specifikationer
Driftstemperatur
-5 - +45ºC
Ledningslängd
max 100m
Anslutning
Skruv 2x1,5/1x2,5mm²
Spänning
230V
Kapslingsklass
IP20
Belastning
Halogenlampor
25 - 400W
Lågenergilampor
13 - 80W 230V
LED
5 - 70W
Konventionella transformatorer
25 - 400 VA
Elektronisk trafo
25 - 400W